Smokingi

Smokingi

1. Historia Smokingu

2. Marynarka smokingowa

3. Spodnie smokingowe

4. Dodatki do smokingu

5. Koszula

6. Pas Smokingowy

7. Kamizelka

8. Mucha


smoking-malibuHistoria

Historia smokingu rozpoczyna się w połowie 19 wieku w Anglii. Tam w 1860 słynny londyński krawiec Henry Poole stworzył wieczorową marynarkę dla Księcia Walii (późniejszego króla Edwarda VII), która miała być alternatywą od fraka. Miał to być strój na nieformalne przyjęcia. Wiosną 1886 książę zaprosił do siebie bogatego nowojorczyka Jamesa Pottera, który zachwycony nowym strojem przywiózł go do Ameryki. W ten sposób historia smokingu zaczęła biec dwutorowo. W Stanach Zjednoczonych zaczęto go nosić po raz pierwszy w Tuxedo Park Club (stąd też amerykańska nazwa tuxedo). Nazwa smoking powstała od zwyczaju palenia cygar. Do tego celu angielscy panowie zakładali specjalne stroje, które nazywali dinner dress, lub dinner jacket i spotykali się w palarniach aby w męskim gronie porozmawiać przy woni tytoniu.

Smoking okazał się ponadczasowy i obecnie jest najbardziej popularnym strojem uroczystym. Koniecznie należy go założyć, gdy na zaproszeniu na bal jest dopisek „black tie”, „evening dress”, czy też „cravate norie”. Ponieważ jest to strój stworzony do sztucznego światła należy pamiętać, by nie zakładać go przed godziną 19:00. Wyjątkiem są oczywiście ślub i wesele.

 

Marynarka smokingowa

Górna część smokingu czyli marynarka ma klasyczny krój i jest zrobiona z czarnej, lub granatowej (tzw. blue midnight), gładkiej, matowej tkaniny. Może być jedno lub dwurzędowa z dużym dekoltem pozwalającym zaprezentować kontrastową biel koszuli. Klapy występują w 3 rodzajach: klasyczne, ze szpicem w kształcie odwróconej litery V, lub też obecnie najbardziej popularny z kołnierzem szalowym. Wyłogi klap obszyte są gładkim satynowym, albo jedwabnym atłasem, co przy świetle ujawnia się eleganckim połyskiem. Guziki obłożone również atłasem, z przodu marynarki powinny być dwa, a przy rękawie cztery lekko stykające się. Klasyczna marynarka smokinga nie posiada cięć (tzw. rozporków) z tyłu. Dopuszczalne są 2 cięcia ułatwiające dostęp do kieszeni spodni. Ze względu na bardziej sportowy charakter nie stosuje się 1 cięcia. Podwójne kieszenie z przodu, bez patek, obszyte satyną dodatkowo podkreślają odświętność stroju.

 

Spodnie smokingowe

Spodnie od smokingu stylem dopasowane są do marynarki i wykonane są z tego samego materiału. Ze względu na wygodę noszenia często występują z zakładkami, czy zaszewkami. Wyjątkowy charakter spodni smokingowych nadają lampasy o szerokości 0,5-2cm, lub obecnie bardziej popularne delikatne satynowe wypustki wszyte wzdłuż zewnętrznych szwów. Całość dopełniają idealnie zaprasowane kanty.

 

Dodatki do smokingu

Te dwa elementy: marynarka i spodnie składają się na ubranie nazywane smokingiem. Jednakże niezmiernie istotne są dodatki, które uzupełniają i tworzą kompletny strój.

 

Koszula smokingowa

Koszula powinna być śnieżno biała, gładka i bawełniana. Występują 2 rodzaje przodów z krytą plisą, pod którą schowane są guziki, lub też drobno plisowana z czarnymi guziczkami. Najczęściej występuje kołnierz pod muchę - frakowy (nazywany również łamanym), lub klasyczny Kent. Oby umożliwić komfort użytkowania powinien być on większy o około 1,5 numeru, tak aby zmieścił się wskazujący palec. Koszula bezwzględnie musi mieć długi rękaw i podwójne mankiety (tzw. francuskie) zapinane na spinki.

 

Pas smokingowy

Celem pasa smokingowego i kamizelki jest zakrycie obszaru, w którym koszula włożona jest w spodnie. Pas smokingowy (nazywany również pasem hiszpańskim) ma przeważnie szerokość 15-20cm i jest adaptacją szarfy noszonej w Indiach. Wykonany jest z satyny lub jedwabiu z licznymi plisowaniami skierowanymi do góry. Dawniej służyły on do umieszczania biletów np. do opery.

 

Kamizelka

Kamizelka powinna być obowiązkowo czarna. Model najczęściej jest dosyć charakterystyczny, ponieważ posiada duże wycięcie z przodu w kształcie litery V. Często spotyka się czarne wyłogi obszyte aksamitem, o kroju szalowym. Kamizelka zapinana jest na 3-4 guziki umieszczone blisko siebie, a tył nie posiada pleców. Obecnie jest rzadko stosowana, a jej funkcję przejął pas.

 

Mucha

Uzupełnieniem pasa smokingowego, czy kamizelki jest mucha. Wykonana z tego samego materiału i w tym samym kolorze co pas i najlepiej ręcznie wiązana. Jeżeli na zaproszeniu widnieje wspomniany wcześniej dopisek „black tie”, to organizator nie pozostawia nam wyboru i musimy wybrać czarny kolor zestawu. W przypadku mniej oficjalnych przyjęć np. balu sylwestrowego kolor może dopasować do kreacji partnerki, ale omijamy kolor biały (zarezerwowany jest on dla kelnerów i fraka).

 

Polecamy smokingi Malibu dostępne w sklepie internetowym Modini oraz naszych salonach firmowych


  • Czarny smoking
  • Granatowy smoking
  • Biały smoking Malibu
  • Klasyczny czarny smoking
  • Ślubny Smoking Malibu
  • Granatowy smoking ślubny
  • Czarny smoking slim
  • Ślubny Smoking Malibu
  • Ślubny Smoking Malibu
  • Biało - czarny smoking


Artykuł jest własnością Malibu Moda Męska i nie można kopiować go w całości, lub fragmentach bez pozwolenia autora.